יורם לימודים פורטל הלימודים והסטודנטים
    1. חפש
משפטים
משפטים זה לא רק תביעות, אלא גם פישור וגישור, ואף עיסוק בעריכת פטנטים.
אודות המקצוע - משפטים
משפט פלילי
תיאור המקצוע
?מה זה בכלל
עורך הדין המתמחה בפלילים מייצג מקרים הקשורים בעבירות פליליות. עורך דין שעובד כקטיגור מטעם פרקליטות המדינה תובע את האזרחים הנאשמים, ואילו תפקידו של עורך הדין הסניגור לייצג את האזרחים העצורים בבתי הכלא. אלו יכולים להיות מקרים קלים כמו דיון בהארכת מעצר, או ייצוג במשפט: בעת הקראת כתב האישום ובזמן המשפט.
?מה הן דרישות הקדם
רשיון עורך דין. לשם כל יש לסיים תואר ראשון במשפטים, לעבור שנת התמחות וכן לעמוד בהצלחה בבחינה בכתב ובבחינה בעל פה שעורכת לשכת עורכי הדין.
?זה מתאים לי
העבודה קשה מאד ואינטנסיבית, ויש לפתח חוסן נפשי במפגש עם טיפוסים מפוקפקים כאנסים, רוצחים ומכורים לסמים. על עורך הדין להיות דייקן, לדעת לשאול את השאלות הנכונות ולהתעסק עם הרבה ניירת. לעיתים ניתן להגיע להסדרים על מנת לקצר את הליך המשפט ובדרך כלל גם להקל בעונשו של הנאשם.
לעיתים קרובות על עורך דין לייצג לקוח בבית משפט ("ליטיגציה"). לשם כך עליו להיות בעל בטחון עצמי גבוה, וכן לדעת להפריד את העיקר מהטפל ולהציג בפני השופט את העובדות החשובות בלבד.
עוד בתחום הפלילי
מידע על הענף
:מספר מועסקים
בישראל רשומים למעלה מ-30 אלף עורכי דין, וההערכה היא ש-20,000 מתוכם פעילים.
:מספר מעסיקים
כ-5,000 משרדי עורכי דין.
:המעסיקים הבולטים
עורך הדין ששי גז, עורכת הדין תמי אולמן.
גופים מפקחים
לשכת עורכי הדין.
הכשרה ותעודות
נרשמים חדשים
כ-3,000 תלמידים חדשים החלו את לימודי המשפטים בשנת 2005 במוסדות להשכלה גבוהה - אוניברסיטאות ומכללות. מספר זה הינו הערכה המתבססת על מספר תלמידי השנה הראשונה ללימודי משפטים באוניברסיטאות (כ-730), ועל חלקם היחסי בין כלל תלמידי המשפטים (25%, על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה).
הכשרה ולימודים
ניתן ללמוד משפטים בכל אחת מהאוניברסיטאות וכן במספר מכללות. כדי להתקבל לחוג יש לעמוד ב"ציון תקן" שקבע מוסד הלימוד. בדרך כלל הדבר דורש בגרות בממוצע 90 ומעלה, וציון 700 בבחינה הפסיכומטרית.
?מה לומדים שם
שנת הלימודים הראשונה מוקדשת לקורסי בסיס במשפטים: דיני עונשין, דיני נזיקין, דיני קניין, דיני חוזים, סדר דין אזרחי, מבוא למשפט עברי, משפט בין לאומי וכו'. במוסדות לימוד מסוימים מלמדים גם פילוסופיה של המשפט (מה מקור הסמכות של החוק). בהמשך הלימודים בוחרים הסטודנטים קורסים בנושאי לימוד ספציפיים שמעניינים אותם: דיני משפחה, דיני עבודה, מנהל ציבורי, סדר דין פלילי, מיסים ותאגידים וכו'. כמו כן יש חובה לבחור בקורסים בין-תחומיים, כמו למשל משפט וחברה, משפט ופילוסופיה פוליטית, משפט ומגדר או אפשרויות אחרות.
עם סיום התואר וכדי לקבל רשיון עריכת דין על הסטודנט להתמחות במשרד עורכי דין, וכן לעבור את בחינות הלשכה. עם זאת, אין חובה להתמחות או לעבור את בחינות הלשכה (לדוגמה, לא כל מרצה למשפטים עשה זאת).
?השתלבתי, מה הלאה
עורך דין מוצלח יכול להפוך לשותף ברווחי המשרד או לפתוח משרד משלו. שכרו של עו"ד שותף עומד על עשרות אלפי שקלים בחודש.
כרטיס ביקור
כנרת בראשי, 33, עו"ד פלילי
:לימודים
תואר ראשון במשפטים במכללת נתניה
ותק בחברה
מ-2003
?איך העבודה
כבעלת המשרד עוסקת גם בניהול והבאת הלקוחות. לעתים חוזרת הביתה בשעות הקטנות של הלילה
?מה הלאה
"להיכנס לאקדמיה, להמשיך בלימודים ולשלב את זה בעבודה"
טיפ לטריים
"לא לפחד להתנסות או לעמוד מול עורכי דין בכירים, להיות בטוח בעצמך"
איפה אפשר ללמוד משפט פלילי לתואר ראשון
X
מערכת "מתאים לך?" היא פיתוח ייחודי ומקורי של צוות "כיוונים לעתיד", מבית "יישום" - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית. בראש צוות "כיוונים לעתיד" עומד פרופסור איתמר גתי, מומחה בעל שם עולמי בפסיכולוגיה תעסוקתית, מהמחלקה לפסיכולוגיה והחוג לחינוך באוניברסיטה העברית.

מטרת צוות "כיוונים לעתיד" היא לשפר את סיכויי ההשתלבות התעסוקתית של צעירים בעזרת סיוע בקבלת החלטות טובות יותר בתהליך בחירת תחום לימודים או מקצוע.

על מנת להשיג מטרה זו, ערך הצוות מחקרים על דרכי סיוע לצעירים המתלבטים מה ללמוד ובאיזה מקצוע לבחור. באמצעות המחקרים, הוקם מאגר ידע העוסק בתהליכי בחירת לימודים ומקצוע. ידע זה מיושם במערכות ובמסגרות שונות שנועדו לסייע לצעירים המתלבטים בבחירה המקצועית. אחת ממערכות הסיוע שפותחו לאחרונה היא מערכת "מתאים לך?".

מערכת "מתאים לך?" נבחנה במהלך הפיתוח באמצעות סימולציות על העדפותיהם המקצועיות של 50,000 צעירים מתלבטים בארץ. המערכת מאפשרת לבדוק באיזו מידה תחום לימוד או מקצוע עליו חושבים באמת מתאים להעדפות הגולש.

צוות "כיוונים לעתיד", מהאוניברסיטה העברית, מוכר בעולם כמוביל בחדשנות, ומחקריו פורסמו בכתבי-עת מקצועיים יוקרתיים. בין הפרויקטים המצליחים של הצוות ניתן למצוא את "המבדק", מערכת הכוונה מקצועית און-ליין שמטרתה להציג למתלבט שעדיין לא יודע או לא בטוח מה הוא רוצה ללמוד, רשימה של מקצועות מומלצים להמשך בדיקה, המבדק משולב באתר "יורם לימודים".

פנייתך נשלחה בהצלחה
X
עשה לנו לייק ונמשיך לעזור לך גם בפייסבוק
המלגות הכי שוות
מתי יש ימים פתוחים
תחומי לימוד חדשים